Nowy rok szkolny

Sie

Nowy rok akademicki 2017/2018 na Rumskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku

Mieszkańcy Rumi często nie wiedzą lub niewiele wiedzą o istnieniu i działalności uniwersytetu, mimo, że pierwsze wykłady odbyły się 13 lat temu. Osoby starsze czasem nie mają pomysłu na wyjście z domu i aktywne spędzenie wolnego czasu, słyszały coś o uniwersytecie a nie mają może śmiałości do nas dołączyć lub nie wiedzą jak i gdzie się zapisać.

Zapisy na nowy semestr odbędą się w dniach od 11 do 15 września w godz. 11.00 – 14.00 w Miejskim Domu Kultury przy ul. Mickiewicza 19. Jedynym warunkiem jest ukończenie 55 lat i opłacenie wpisowego w kwocie 30 zł za semestr.

Podstawową formą naszej działalności są wykłady o różnorodnej tematyce dostosowanej do zainteresowań i sugestii słuchaczy ( prawo, historia, medycyna, filozofia, nauki społeczne itp.) prowadzone w większości przez wykładowców trójmiejskich uczelni. Odbywają się w soboty, co dwa tygodnie. Ponadto organizujemy spotkania z ciekawymi ludźmi, wycieczki edukacyjne, spotkania integracyjne, wyjazdy do filharmonii, opery, teatru.

W bieżącym semestrze zamierzamy przystąpić do projektu senioralnego w zakresie ICT (szkolenie komputerowe) dla seniorów, które zakończy się otrzymaniem certyfikatu ECDL (Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych).

Inną formą naszej działalności są zajęcia w formie warsztatów. Oferta jest bogata i stale staramy się ją poszerzać. Tradycyjnie największym zainteresowaniem cieszą się zajęcia z obsługi laptopa oraz lektoraty z języków angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Uczestnicy warsztatów malarskich pod kierunkiem pani Emilii Sobieraj od lat doskonalą swoje umiejętności i wielokrotnie prezentują swoje prace na wernisażach. Inne ciekawe zajęcia to warsztaty psychologiczne, techniki pamięciowe, warsztaty teatralne.

Uczestnicy naszej grupy teatralnej mogli poczuć się jak prawdziwi aktorzy. W ubiegłym semestrze, pod kierownictwem p. Agnieszki Skawińskiej zaprezentowali lekką, pełną humoru sztukę p.t. „Zbrodnia i karaoke”, do której scenariusz napisał Emil Płoszajski a reżyserem była Agnieszka Płoszajska. Nasze koleżanki i kolega zaprezentowali duże umiejętności aktorskie. Ze swobodą i humorem poruszali się po scenie. Wszyscy bawili się znakomicie. Spektakl cieszył się tak dużym zainteresowaniem, a że nie wszyscy chętni mieli możliwość go obejrzeć, dlatego jesienią planowane są kolejne wystawienia sztuki. W tym semestrze ciąg dalszy przygody z aktorstwem pod okiem profesjonalistów.

Dla miłośników śpiewania proponujemy udział w naszej Grupie Wokalnej „Vox Universum”, prowadzonej przez p. Marzenę Graczyk.

Organizujemy również zajęcia poprawiające sprawność fizyczną takie jak gimnastyka parterowa, joga, nordic walking a także zajęcia na basenie – gimnastyka w wodzie i nauka pływania. Podobają się warsztaty taneczne, na których można poznać podstawowe kroki salsy, cha-chy, poruszać się i miło spędzić czas.

Działania naszego Uniwersytetu są wspierane przez władze miasta, z dotacji Urzędu Miasta pokrywane są w całości wykłady, a częściowo -wyjazdy, wycieczki, spotkania integracyjne i działania na rzecz promocji zdrowia, projekty grupy teatralnej i malarskiej. Nad całością czuwa Zarząd Stowarzyszenia i Rada Programowa, której przewodniczy prof. Edmund Wittbrodt.

Zapraszamy obecnych słuchaczy i zachęcamy nowych i niezdecydowanych. Dodatkowe informacje można uzyskać: e-mail - rutwrumia@wp.pl, www.utw-rumia.pl/ oraz numery tel.: 512 471 791 lub 506 166 374.

Renata Grzesiak – prezes Stowarzyszenia Rumski Uniwersytet Trzeciego Wieku