Propozycje wykładów w Experymencie

28
Sie

Experyment Centrum Nauki 

CIEKAWI ŚWIATA 
popularnonaukowe wykłady oraz warsztaty

11 października 2023 godz. 12:00 - Uśmiech! *PSTRYK* Ignacy Gawrysiak 

Od renesansowego portretu do selfie telefonem, który sam "upiększa" nas z pomocą sztucznej inteligencji - ludzie od prehistorii szukali sposobu na utrwalenie obrazu świata takim, jakim go widzą. Zajrzymy w karty historii, by poznać krętą drogę rozwoju fotografii, usianą nieoczekiwanymi odkryciami z różnych dziedzin nauki, która poprowadzi na granicy technologii a sztuki. Poznamy działanie aparatów, które możemy znaleźć w naszych telefonach, by w końcu stanąć twarzą w twarz z coraz szerzej spotykanym zagrożeniem świadomego zafałszowania obrazu uchwyconego w obiektywie za pomocą deepfake'ów. 

8 listopada 2023, godz. 12:00 - W świecie kwantów Klaudia Tajthi 

Gdyby zapytać starożytnego myśliciela, z czego zbudowany jest świat, odpowiedziałby, że z małych, niepodzielnych elementów zwanych atomami. Obecnie wiemy, że atom wcale nie jest taki niepodzielny. Składa się np. z neutronów i protonów, a te zbudowane są z kwarków - elementarnych cząstek tak małych, że długo czekały na swoje odkrycie. Niektóre z nich mają interesujące nazwy, takie jak kwark dziwny lub powabny. Co wyróżnia tajemniczy bozon Higgsa? Czym jest cząstka „duch” i jak ją „złapać”? Jak powstaje światło? Podczas wykładu odpowiemy na te i wiele innych pytań. Nie zabraknie również kilku informacji o ośrodku badawczym CERN, który zajmuje się badaniem najmniejszych elementów Wszechświata. 

13 grudnia 2023, godz. 12:00 - Dietetyczna prasówka Klaudia Rychcik 

"Droga pani z telewizji [...] Jak żyć, w co wierzyć, co jeść - dzięki pani już wiem" - śpiewała Małgorzata Ostrowska. Niestety w środkach masowego przekazu informacje z zakresu dietetyki są dość często udzielane w sposób nierzetelny i tendencyjny. Nasuwa się pytanie - jak odnaleźć się w gąszczu półprawd, fałszywych twierdzeń i nieporozumień? Podczas zajęć przyjrzymy się, czym "karmią” nas media oraz wskażemy granicę między faktami naukowymi a pseudonauką. Na tapet weźmiemy m.in. zawartość pestycydów w warzywach, antybiotyków w mięsie, rtęci w rybach i hormonów w mleku. Poruszymy również temat soi i jej wpływu na gospodarkę hormonalną u mężczyzn i kobiet. Wspólnie orzekniemy także, czy ziemniaki są winne zarzucanego im czynu, tj. powodowania otyłości. 

10 stycznia 2024, godz. 12:00 - Fizyka w medycynie Klaudia Tajthi 

Rozwój medycyny pozwala nam żyć coraz dłużej oraz zwalczać nieuleczalne wcześniej choroby. Wydawałoby się, że postęp ten zawdzięczamy jedynie naukom z pogranicza biologii i chemii. Nic bardziej myinego! Rozwój badań diagnostycznych oraz niektórych metod obrazowania nie byłby możliwy, gdyby nie fizyka. Podczas spotkania odkryjemy m.in. mechanizmy odpowiadające za możliwość bezinwazyjnego zajrzenia do wnętrza organizmu. Które materiały blokują promieniowanie rentgenowskie? Czym jest badanie tomografem z kontrastem? Jak działa rezonans magnetyczny? Na czym polega badanie USG? Jaką rolę w planowaniu radioterapii odgrywa fizyk medyczny? Na wszystkie z tych pytań odpowiemy już w styczniu!

Zdjęcia